روزنامه نگار نوشيروان: بهای یک خانه 2هزارمتری در قلهک در 1324 چهل هزار تومان (حدود يك 500 هزارم امروز) ـ ازسرگرفته شدن درج اعلان تبریک به مقامات در جمهوری اسلامی!
آنچه را که امروز (9/3/2013) برمن گذشت؛ دیدم، شنیدم، انجام دادم، نتوانستم انجام دهم و ....

بهای یک خانه 2هزارمتری در قلهک در 1324 چهل هزار تومان (حدود يك 500 هزارم امروز) ـ ازسرگرفته شدن درج اعلان تبریک به مقامات در جمهوری اسلامی!

مطالب روزنامه ها ـ نوشتاری و تصویری زیراکه با دوربین هم مي توان نوشت و نیز آگهی های منتشره در رسانه ها اعم از نشریه، رادیوتلویزیون، سینما و ... ـ یکی از منابع تحقیق هستند و سر نخ به تاریخ نگار و پژوهشگر می دهند تا قضیه را دنبال کند که نتیجه آن نه تنها روشنگر است بلکه به رفع مشکلات و حل مسائل کمک می کند. دو نمونه از آن که در زیر کُپی شده اند:
    
    1ـ در شهریور 1324 و دو اعلان تأمل برانگیز
    الف ـ در صفحه سوم شماره پنجشنبه یکم شهریورماه 1324 روزنامه اطلاعات یک آگهی مربوط به معرض فروش گذاردن یک باغ دوهزارمتری با شش اطاق، آب جاری، تلفن، و برق درج شده بود که واسطه فروش (کوشان ـ یک بنگاه معاملات مستغلات تهران، مستقر در خیابان لاله زار) بهای آن را 40 هزار تومان (حدود يک 500 هزارم امروز) تعیین و تاکید کرده بود که از این مبلغ، تخفیف هم داده می شود.
    این اعلان و مقایسه قیمت آن زمان با بهای امروز و یافتن علل افزایش، مسائل متعدد را باز و آشگار می کند که هرکدام می تواند سوژه تحقیق و حتی مطلب تالیف یک کتاب شود و راه حل به دست دهد تا مشکل گسترش نیابد، دامنه پیدا نکند و لاینحل نشود. همچنین یک جامعه شناس درمی یابد که در آن زمان در خیابان لاله زار، بنگاه معاملات مستغلات (ری یِل استیت) هم وجود داشته و لاله زار آن زمان با امروز را به لحاظ کسب و کار می سنجد و دلایل تغییرات را به دست می دهد و ....
    ب ـ آگهی دیگر این صفحه به امضای رئیس شهربانی ایران (پلیس کشور و امروز نیروی انتظامی) است. [نیروی انتظامی از ادغام شهربانی پیشین با ژاندارمری به وجود آمده است.]. رئیس شهربانی وقت که در اين اعلان به مسئله رعایت نکردن احوال سالخوردگان و بانوان بچه دار هنگام سوارشدن بر اتوبوس های شهری اشاره کرده، نظر به اهمیت قضیه که سطح مدنیّت یک کشور (ملّت) را نشان می دهد شماره تلفن منزل (خانه) خودرا در آگهی درج کرده تا هرکَس در ساعات غیر اداری و در هر ساعت شب ـ قضيه و مورد را در خانه اش به او اطلاع دهد که موضوعی است قابل توجه، بررسی، مقایسه و سرمشق. کُپی این قسمت از روزنامه اطلاعات در زیر آمده است. شماره های پیشین روزنامه اطلاعات به همّت حجت الاسلام محمود دعایی (ناشر این روزنامه از سال 1359 تاکنون) به صورت مجموعه، کتاب و سی دی درآمده و در دسترس است. کتابخانه کنگره آمریکا نیز روزنامه های ایران از قدیم الایام تاکتون را به صورت میکروفورم (فیلم) در اختیار دارد که در صورت درخواست، از مطالب مورد نظر کُپیِ مُهرشده (تصديق شده) تهیه و به رایگان در اختیار می گذارد:
    

    2ـ در شهریور 1392
     درج آگهی تبریک انتصاب مقامات دولتی در روزنامه ها که برخی ها آن را به خوشامدگویی و ... تعبیر می کنند در نیم قرن اخیر در ایران، چندبار ممنوع شده بود بویژه پس از تغییر نظام حکومتی، زیراکه در کشورهای پیشرفته و کشورهای با نظام ایدئولوژیک و مذهبی چنین اعلان هایی دیده نشده است. به نظر می رسد که چاپ چنین اعلان هایی در روزنامه های جمهوری اسلامی ایران که از دولت هم کمک مالی دریافت می کنند ازسر گرفته شده است. [در قانون مطبوعات مصوّب سال 1364 برای متقاضیان دریافت پروانه انتشار نشریه حرفه ای ـ عمومی ـ شرط حقوق بگیر دولت نبودن و روزنامه نگار بودن یعنی داشتن تجربه خبرنگاری، دبیری خبر و تهیه گزارش های ویژه ـ فیچر ـ و نوشتن مقاله طبق استاندارد جهانی ـ حد اقل ده سال ـ دیده نمی شود که ضعف ژورنالیسم کنونی ایران به همین دلیل خوانده شده است.]. کُپی زیر که از صفحه اول یک روزنامه ِ تهران (چاپ شهریور 1392) برداشته شده است ازسر گرفته شدن درج چنین آگهی هایی را به وضوح نشان می دهد ـ کاری مغایر شعارهای انقلاب سال 1357 و نظرات آیت الله خمینی:
    


بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

 
 
این ژورنال را از اول شهريورماه 1390 (اگوست2011) آغاز می کنم در دو بخش؛ یک بخش که مربوط به روز است تحت این عنوان  آنچه را که امروز (ذکر تاریخ) برمن گذشت؛ دیدم، شنیدم، انجام دادم، نتوانستم انجام دهم و .... بخش دیگر خاطرات گذشته است ـ خاطرات یک روزنامه نگار در طول 55 سال خبرنگاری، دبیری و سردبیری که داستان واقعی، تاریخ و ازجمله تجربه شخصی هستند، جالب و آموزنده. عنوان این بخش خاطرات گذشته و سپس تیتر مطلب مربوط خواهد بود. امید است که این «تجربه حیات» که نگارنده نمی خواهد با او به گور رود فایده بخش باشد.
متن کامل ...

 


 
 
 
© Copyright 2009   Journalist-Nushiravan.com   All Rights Reserved